
Idąc na rozmowę o pracę pewnie zastanawiasz się nad tym, o co może zapytać Cię rekruter. Jest kilka pytań, które na takich rozmowach padają dosyć często, co nie znaczy, że należą one do najłatwiejszych! Nad odpowiedziami warto zastanowić się jeszcze zanim udamy się na spotkanie.
1. Twoja motywacja do podjęcia nowej pracy.
Często na początku rozmowy rekruter może Ciebie zapytać o Twoją motywację do potencjalnej zmiany pracodawcy. Pytanie to ma na celu sprawdzenie; dlaczego jesteś zainteresowany nowym stanowiskiem pracy lub zmianą obecnego miejsca pracy? Powody dla których chcesz zmienić pracę mogą sporo powiedzieć o tym co jest dla Ciebie ważne w planowaniu dalszej kariery. To z kolei da rekrutrowi wiedzę czy to co ma do zaproponowania jest zbieżne z Twoimi oczekiwaniami.
Oto przykłady pytań, które badają motywację kandydata:
→ Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?
→ Dlaczego zaaplikował/a Pani/Pan akurat do naszej firmy?
→ Co podoba się Pani/ Panu na tym konkretnym stanowisku?
→ Jakie są Pani/Pana oczekiwania wobec kolejnej pracy?
→ Jakie kierunki dalszego rozwoju są dla Pani/Pana interesujące?
2. Przebieg kariery zawodowej
Jest to klasyczny zestaw pytań i najczęściej pojawiających się na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter chce ocenić na podstawie przebiegu Twojej kariery zawodowej bądź zmian w niej następujących, czy jesteś wiarygodnym kandydatem i godnym zaufania pracownikiem. Chce się dowiedzieć co Cię motywowało do zmian miejsca pracy.
3. Pytania o zakres obowiązków
Jest to kolejna kwestia, która prawie zawsze jest poruszana na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter zapyta Cię o Twoje główne obowiązki, projekty, technologie w danym miejscu pracy. Ma to na celu sprawdzenie czy to, co należało do Twoich obowiązków w danym miejscu pracy ma pokrycie z zakresem obowiązków w nowy miejscu pracy.
4. Pytania o finanse
To pytanie zawsze pada, pytanie o kwotę oczekiwanego wynagrodzenia. Lepiej dla Ciebie, aby to pytanie pojawiło się na początku procesu rekrutacyjnego, a nie pod koniec. Polscy pracodawcy nadal niezbyt często ujawniają widełki finansowe. Jeśli podasz za wysokie oczekiwania może Cię to zdyskwalifikować na początku procesu, natomiast rekruter może Cię dopytać czy jest to kwota do negocjacji, to sygnał, że Twoje oczekiwania są wyższe niż możliwe wynagrodzenie. Pytanie o wysokość wynagrodzenia często pada kilkukrotnie, po raz pierwszy podczas wstępnego kontaktu z rekruterem , kiedy pyta Cię czy jesteś otwarty na nowe oferty, po raz ostatni podczas jednej z ostatnich rozmów. Ważne jest abyś był konsekwentny w kwestii swoich oczekiwań. Dyskwalifikujące będzie dla Ciebie jako kandydata zadeklarowanie pewnego poziomu wynagrodzenia, a później zmienianie oczekiwań.
Dobre wieści dla wszystkich zwolenników jasno deklarowanych widełek finansowych. W drugiej połowie roku zmiany w prawie pracy będą nakładać na pracodawców konieczność ujawniania widełek finansowych od początku prowadzonego procesu rekrutacji.
Zachęcamy również do sprawdzenia naszych aktualności w naszych mediach społecznościowych!
LinkedIn
Facebook
~ Zespół IT{republic}