
Dzisiaj większość z nas zdecydowała się na przejście na pracę zdalną (home office). Od czwartku po sieci krąży wiele propozycji aplikacji pomocnych w efektywnym wypełnianiu zadań z domu. Widzieliśmy już wiele nowinek od aplikacji do zarządzania projektami, organizowania na durzą skalę spotkań po tworzenie tła do tuszowania bałaganu w bliskiej przestrzeni.
Praca programisty od dawna jest w większości realizowana z przestrzeni prywatnej. I w dużej mierze home office nikogo nie dziwi. Co jednak na czas kwarantanny do której nas wszystkich namawia rząd? Nie pójdziemy do kina, na zakupy, starajmy się ograniczać kontakty międzyludzkie. Jak wypełnić nudny wieczór? Czy nie jest to dobry czas na podnoszenie kwalifikacji zawodowych?
Mówi się, że najpowszechniejszym, a zarazem najczęściej potrzebnym w pracy programisty językiem jest Java. W ostatnim czasie coraz głośniej jednak mówi się o godnym konkurencie – języku angielskim! Czemu? Co wspólnego ma język angielski z programowaniem? Może dostępne aplikacje, webinary, podcasty w języku angielskim będą dobrą alternatywa do rozrywek wymagających spotkań w długie leniwe wieczory?
Branża IT jest jedną z szybciej rozwijających się branży. Wiele firm poszukując najlepszych specjalistów z danego obszaru decyduje się na poszukiwanie pracowników zdalnych w innych krajach. Mając dostęp do Internetu, zasób wiedzy i zdolność do stworzenia danego kodu, wielu programistów ma możliwość pracować z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej, często pracując dla wielkich zagranicznych software house’ów – wiąże się to jednak bardzo często z koniecznością znajomości języka angielskiego i komunikowania się z resztą zespołu w tymże języku.
Jeden by rządzić wszystkimi
Wiele języków programowania w swojej budowie posiada mnóstwo zwrotów w języku angielskim, stanowi on ich bazę. Wiele zwrotów i wyrażeń branżowych nie posiada także swoich wersji w języku polskim. Wprawdzie nauka różnych języków programowania bez znajomości języka angielskiego nie jest niewykonalna, opanowanie angielskiego w stopniu komunikatywnym może nam ten proces znacząco ułatwić. Angielski stanowi więc idealne podłoże do szybszego rozwoju i znacznie łatwiejszej nauki. Przekłada się to na krótszy czas potrzebny do opanowania danej technologii i
Nieograniczone zasoby wiedzy
Jeśli właśnie stawiasz pierwsze kroki w obszarze IT język angielski przyda Ci się najbardziej. Internet pełen jest kursów, tutoriali czy też poradników dotyczących konkretnych technologii – większość z nich występuje jednak wyłącznie w języku angielskim. Analogicznie wygląda to w przypadku poszukiwania rozwiązań na wynikające w trakcie pracy problemy – większość forów jak Reddit czy StackOverflow roi się od wątków z gotowymi rozwiązaniami – oczywiście w języku angielskim. Znając język możesz również precyzyjniej zadać pytanie nt. trapiącej Cię kwestii.
Więcej ofert.
Spory odsetek ofert na rynku zakłada konieczną znajomość języka angielskiego w stopniu min. komunikatywnym. Osoby poszukujące pracy, które bez problemu komunikują się w tym języku mogą więc przebierać w większej ilości ofert. Równie często, nawet jeśli język ten nie jest kluczowym kryterium wyboru, rekruterzy decydują się na weryfikację tej kwestii poprzez przeprowadzenie 2-3 minutowej rozmowy w tym języku.
Zaprogramuj się na angielski
Większość z nas z językiem angielskim miało styczność w szkole, nie zawsze jednak jest to poziom wiedzy, który nas satysfakcjonuje. Jak więc podkręcić swój język angielski w kilku prostych krokach?
• Wyłącz lektora! – Netflix pełen jest mnóstwa ciekawych filmów, seriali oryginalnie nakręconych w języku angielskim. Ogromną różnicę robi włączenie napisów i „osłuchanie się” z językiem podczas odpoczynku przed telewizorem. Jeszcze większą zrobić może całkowite przeniesienie się na język angielski.
• Aplikacje i platformy – internet pełen jest specjalistycznych aplikacji oferujących fiszki, kursy, testy, które pozwolą nam podszlifować nasz język. Do wyboru mamy m.in. Duolingo czy etutor.pl, które nie tylko dają nam zasoby wiedzy ale też systematycznie weryfikują nasz postęp. Aplikacje to świetne narzędzie do praktycznego spędzenia czasu podczas drogi do pracy czy też jako dodatkowa przerwa w pracy.
• Podcasty – to coraz bardziej popularne narzędzie pozwala nam na nadrobienie informacji z kraju i ze świata, rozwinięcie swojej wiedzy w danym zakresie czy też właśnie nauczenie się nowego języka. Na Spotify znajdziecie wiele podcastów o tematyce IT lub też bezpośrednio poświęconych nauce języka – te oferuje British Council ze swoim cyklem Learn English.