
Prawdopodobnie każdy z nas myśląc o gumowej kaczuszce i jej zastosowaniu jako pierwszą myśl miałby kąpiel, otoczenie łazienki. Mało kto jednak skojarzy kaczuszkę z biurkiem programisty, chociaż w tym obszarze jej towarzystwo znane jest już od ponad 20 lat! Żółtej kaczuszki używają bowiem programiści podczas debugowania kodu!
Na czym polega metoda gumowej kaczuszki?
Aby lepiej zrozumieć metodę powinniśmy zastanowić się nad tym, jak wygląda dzień typowego programisty. Prawdę mówiąc – większą część dnia spędza on na pisaniu kodu, naprawianiu błędów oraz ulepszaniu wcześniej napisanych kodów. Nikt nie jest jednak nieomylny i błędy w kodach zdarzają się nawet najlepszym programistom. Wśród naprawdę obszernych kodów, ciężko jest wyłapać błąd, nawet jeśli weryfikujemy go kawałek po kawałku. A gdy już takowy błąd się pojawi, a nasze próby rozwiązania problemu spełzną na niczym – na pomoc może przyjść nam … kaczuszka!
Rubber Duck Debugging polega na powtarzaniu poszczególnych linijek kodu na głos w kierunku przedmiotu nieożywionego. To właśnie dzięki tłumaczeniu „komuś” swojego problemu można wpaść na rozwiązanie problemu, znaleźć błąd, który wcześniej ciężko nam było wyłapać. Jest to, mówiąc precyzyjniej, specyficzne wykorzystanie techniki myślenia na głos. Dzięki wypowiadaniu swoich problemów na głos mamy możliwość w pełni skupić się nad tematem oraz natknąć na trapiącą nas kwestię.
Trochę historii…
Sam termin Metody Gumowej Kaczuszki pierwszy raz pojawił się w 1999r w książce Andrew Hunta i Davida Thomasa o tytule „The Pragmatic Programmer”. Wg. autorów tytułową kaczuszkę powinno się mieć zawsze przy sobie na wypadek kolejnych przypadków. Kaczka w tym wypadku jest jednak tylko symbolem, przedmiotem nieożywionym do którego możemy kierować swoje rozważania. Jeśli preferujemy wykorzystać tą technikę na pluszowym misu czy koledze z biurka obok otrzymamy dokładnie ten sam rezultat, zwykle techniki tej używa się na przedmiotach nieożywionych by nie angażować w problem kolejnej osoby i nie zajmować czyjegoś czasu. Gumowe kaczki stały się jednak symbolem pracy programisty, nieodłącznym towarzyszem pracy – chociaż obecnie, przy wykorzystaniu wielu debuggerów możemy łatwo odnaleźć błąd, często możemy je znaleźć na biurkach programistów jako ozdobę – talizman ☺
Zachęcamy również do sprawdzenia naszych aktualności w naszych mediach społecznościowych!
LinkedIn
Facebook
~ Zespół IT{republic}