
Według badań przeprowadzonych przez Bulldogjob pod patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego nt. społeczności IT w 2020r stanowiska w branży IT w 90% zajmowane są przez mężczyzn. Tylko 9.4% całej społeczności stanowią kobiety. Mało kto wie jednak, że prekursorką programowania była kobieta – Ada Lovelace, brytyjska matematyczka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie – to właśnie z tego powodu Adę uważa się za pierwszą programistkę.
Notatki obszerniejsze niż artykuł
Na przełomie lat 1842-43 na ręce Ady Charles Babbage powierzył swój artykuł nt. maszyny analitycznej. Zadaniem Ady było przetłumaczenie tekstu jednak matematyczka zdecydowała się również o wzbogacenie go o własne notatki zawierające diagram opisujący algorytm do obliczania liczb Bernoulliego. Maszyna ta nigdy nie została zbudowana natomiast wiek później, w roku 1935 notatki Ady zostały opublikowane ponownie, a maszynę uważa się za inspirację dla późniejszych komputerów. Tym samym algorytm Ady uznano za pierwszy program, a Adę za prekursorkę programowania.
Spór wokół pracy.
Nie wszędzie jednak nazywanie Ady pierwszą programistką cieszy się sławą. Jej diagram budzi kontrowersje wśród wielu historyków oraz informatyków. W swojej publikacji Allan G. Bromley stwierdził, że „Wszystkie, oprócz jednego z programów wymienionych w jej notatkach, zostały przygotowane przez Babbage’a od trzech do siedmiu lat wcześniej. Nie tylko nie ma dowodów, że Ada kiedykolwiek przygotowała program dla maszyny analitycznej, ale jej korespondencja z Babbagem pokazuje, że nie posiadała wiedzy, by to zrobić”
Dr Bruce Collier z Harvard University w opisie biografii Babbage’a również wyszedł ze stwierdzeniem, że pomysły zamieszczone w notatkach do artykułu nie były pomysłem Ady – bazowały na pomysłach Babbage’a i nie ma jednoznacznych dowodów na to by była twórcą programów. Ada nigdy nie odniosła się do istniejących kontrowersji.
Kobieta – symbol
Mimo dosyć wczesnej śmierci Ada zapisała się w historii programowania na zawsze. W grudniu 1980 roku Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych zatwierdził opis nowego języka programowania nazwanego Ada, na cześć twórczyni pierwszego programu komputerowego. Kilka lat później firma Microsoft zdecydowała się umieścić podobiznę Ady Lovelace na hologramach autentyczności swoich produktów. W 2009r. Suw Charman Anderson – była Executive Director Open Rights Group – zatrudniła blogerów by uhonorować wpływowe kobiety w nauce, technologii, matematyce oraz inżynierii. Stało się to cyklicznym wydarzeniem, które Suw zdecydowała się nazwać Dniem Ady Lovelace. Wydarzenie to jest obchodzone zawsze w drugi wtorek Października.
